Sacred Valley | Peru

Cusco'nun bir saat kuzeyinde derin ve uzun bir vadi.Machu Picchu'ya dek uzanıyor. Rio Urubamba boyunca çok güzel köyler, bunların arasında trekking yolları ve bazıları önemli Inca kalıntıları var. Pisac ve Ollantaytambo en dikkat çekicileri.

Pisac ve Calca'da yaşayan, yeni yerleşen genç türkler de var. Ollantaytambo Inca yerleşimlerinin önemlilerinden olmuş ve kalıntılar gezmeye değer. Moray'daki etkileyici anfitiyatroya sevimli Maras köyünden gidiliyor. Ancak bu ikisine gitmek için ana yolda inmeli ve kısa mesafede taksiye binmelisiniz. Lares en yüksek köy ve kuzeye doğru, ayrı ama çok güzel bir vadinin tepesinde. Buradan Calca'ya veya Ollantaytambo'ya Inca yollarından yürüyebilirsiniz. 2-3 gün sürebilir. dolayısıyla ekipmanınız olmalı. Genellikle köylerin tepelerinde, dağların eteklerinde göller oluyor. Günü birlik yürüyüşler iyi bir alternatif. Ben Calca'nın tepesindeki, Pitsuray dağının gölüne 4 saatte çıktım. Huzur dolu, vahşi atlar, kuşlar...

Vadi adını eskiden beri düzenlenen seremonilerden alıyor. Şamanların, yol göstericilerin düzenlediği seremoniler hala sürüyor. Bunların bir kısmı da buraya yerleşmiş yabancılar. Amerikalı, Türk, Avrupalı kendini yetiştirmiş kişiler yerlilerin de yardımıyla seremoniler düzenliyorlar. Ayahuasca ve San Pedro bunlardan ikisi ve sık görüleni. Enerji kullanımı ve saykadelik törenler bunlar. Ayrıca epey yoga ve benzeri eksersiz yaptıranlar da var.

Cusco'dan birkaç günlüğüne ya da Machu Picchu yolundayken gezip görebileceğiniz güzel bir vadi.

TOP