Queretaro ve Zacaretas | Meksika

Queretaro ve Zacaretas , Meksika'nın kuzey platosunda tarihleri, mücadeleleri, gümüşün kaderlerine etkisi açılarından benzer ve etkileyici hikayelere sahipler.
Queretaro, Azteklerin 15.yy'da burada yaşayan topluluğu kontrol edip büyütmesiyle başlayıp Ispanyol'ların istilası ve şehri yıkıp tekrar inşa etmek macerasıyla devam ediyor. Esas önemini Hidalgo zamanında direnişi başlatıp, çok uzun süre dayanıp, 1917'de de Meksika anayasasının burada onaylanıp kabul etmesiyle sonlanıyor.

Bugün bölgenin en çok büyüyen şehirlerinden biri olmasına rağmen, şehrin tarihi merkezi etkileyici kiliseler, şaşırtıcı plazalar, sofistike restaurantlarıyla Meksika'lıların hafta sonları doldurduğu bir kasaba. Sürpriz... tatlı seviyorsanız burası Meksika'nın pastacılarının yetiştiği yer. Sayısız eski ve lezzetli tatlılar yapan pastahane var. Bazılarının önünde kuyruklar oluyor. Mariposa'nin limonlu ufak kekini sakın atlamayın! Museo Regional hispanik tarih ve arkeolojik bulgulara ev sahipliği yapması kadar bahçesindeki şapelde (600 yıllık) akşamüstleri klasik konserler oluyor. Çok yetenekli 6 gencin oluşturduğu oda orkestrasının eşsiz konserine rast geldim.

Zacaretas , yerli toplulukların gümüş madenlerinde Ispanyol'lar için çalışmalarıyla büyümeye başlayıp zenginleşmesi, ancak devrimde etkisini kaybetmesiyle biliniyor. Meşhur Pancho Villa'nın burada devrimin etkileyen savaşı kazanmasıyla adını duyuruyor. Unesco hazinelerinden biri olarak Zacatecas kuzeyde kolonyel şehirlerin sonuncusu olarak duruyor. Şehrin merkezi sayılabilecek bir yerden hareket eden teleferik sizi la Bufa tepesine çikarıyor. Şehirde alti müze var uçu modern sanat müzesi!

Bu şehirden çıkmış Rafael Colonel, Pedro Colonel ( evet, kardeşler), Francisco Goitia gibi sanatçılar Meksika sanatının geldiği yolda önemli rol üstlenmişler. Bu sanatçıların hepsinin adına müzeler bulunuyor. Son olarak birkaç sene önce açılan Cielito Lindo hostel gerçekten kaldığım en bakımlı ve karakterli yerlerden biri.
Eğer Meksika'nın kuzeyini gezmek isterseniz bu iki şehir mimarisi, sanatı, gece hayatı ve insanlarıyla sizi kucaklayacaktır.

TOP