Mexico City | Meksika

Aztek olarak bilinen Mexica'lılara gelene kadar en az üç kalıcı medeniyetin bugünkü Mexico City'nin uzerinde bulunduğu göl civarında yerleştiği biliniyor. Yüzlerce yıl Guetamala'ya kadar imparatorluk sürdüren Teotihuacan'lar,  ve Aztlan'lardan gelen Aztek'ler. Savaşçı ve yayılmacı politikalarıyla Aztek'lerin 20.yüzyıla kadar kaybolmadıklarını(hatta bugün bile) düşünenler var. Ispanyollar istilaya geldiklerinde onları bir nevi tanrı gören ( renkleri, hayvanları sebebiyle) Aztek kralı Moctezuma anlaşma yoluna gitmiş. Ancak yeraltı zenginliklerini keşfeden Ispanyollar kısa zamanda bölgeyi ele geçirmişler. Sonra gelen bağımsızlik savaşları, toprak sahıplerine karşı devrim ve Amerika ile olan son savaş. Bütün bunların ardından Mexico City'nin mimari ve bölgesel merkez gelişmesi de maalesef bir diktatör döneminde olmuş.

Eskimiş görünen metro hale çok efektif. Halk otobüsleri ve metrobus ile ulaşım meselesi halolmuş gibi görünüyor. Tabii iş çıkışı saatlerini hariç tutuyorum. Şehirdeki müzeler, özellikle Antropoloji ve Arkeoloji müzesi gördüğüm en büyük ve zengin müze. Bir gününüzü vermelisiniz. Templo Major şehrin göbeğinde Hispanik dönemden kalmış kalıntıları gezme imkanı sunuyor. Günü birlik gidebileceğiniz Teotihuacan piramitleri muhakkak görülmesi gereken bir alan. Metropoliten Katedrali hem ihtişamlı hem de şehrin bazı yerlerindeki binaların oturması sebebiyle görünen eğiklik burada çok bariz. Bunun sebebi Teotihuacan'ların kurduğu şehrin bir göller topluluğuna kurulmuş olması.

Şehirdeki semtler, Condesa, Roma, Alameda ve Palacio de Bellas Artes zevkle sokaklarında gezilecek, alışveriş yapılacak, fotoğraf çekilecek yerler. Biraz turistik olmakla birlikte Frida Kahlo'nun müze evi ( resimleri şehirdeki bazı müzelerde sergilenebiliyor. Kontrol etmelisiniz) gezilebilir. Bilmeyenlerin Kahlo ve Diego arasındaki fırtanalı aşk ilişkisini okumalarını öneririm.

Konu lezzetlere gelince Meksika rüzgarı şehirde esiyor. Sokak büfelerinde eşsiz lezzetteki taco (pastor usulü), echilladas , quesadillas (içi peynir veya başka malzemeyle doldurulan tortilla) yiyebilirsiniz. Her seviyede lezzetli restorantlar, oğlak etinden, koyuna kadar hepsini sunuyorlar. Mezcal en az tekila kadar tüm Meksika'da yaygın bir içki. Tamal (mısırın içine değişik malzemeler koyarak yapılıyor), Cochinita (tortilla üzerinde acı biber, fasulye ile), Birria (oğlak eti buharda pişiyor) tatmanızı tavsiye edeceğim lezzetler.

Ister benim gibi sadece birkaç gün isterseniz daha uzun kalın Mexico City'de sıkılmanız, keşfetmemeniz mümkün değil.

TOP