Manu | Peru

Manu'ya gitmek isteyenler genellikle jaguar,tapir,karınca yiyen görmek umuduyla yola çıkıp, armadillo, kinkajou ve çeşitli kuşlar görebiliyorlar. Bunun sebebi Manu "Reserve Zone"un iyi korunmamış olmasında değil şanslarının yaver gitmemesinde...

Cusco'da tur satın almak istediğinizde birkaç organizatör dışında, ki bunların genellikle bölgede kalınacak "Lodge" ları var, size "Cultural Zone" bölgesini pazarlıyorlar. Bunların fiyatları 250-450 $ arasında değişiyor. Ama "rezerve" gitmek istediğinizde 800-1500 $'ı gözden çıkarmanız gerekiyor. Sanırım Manu Rezerve Bölgesinin çok iyi korunmuş olmasının sebeplerinden biri de bu pahalılığı.

Bir gezgin olarak kendi imkanlarımla bölgeye gitmeye, birkaç gün geçirmeye karar verdiğimde zorlukların olacağını düşünmüştüm. Öncelikle ulaşım bölgede kolay değil. Cusco'dan Pillcopata veya Salvacion'a vasıta bulabilirsiniz. 6-7 saat sürüyor, 30 soles. Yol yorucu ve 4-5 nehir geçmek gerekiyor. Buna sadece kuru mevsimde imkan var. O zaman bile nehirler yükseldiğinde beklemeniz gerekiyor. Ben dönüşümde 5-6 saat bekleyip Cusco'ya son arabayı kaçırmıştım. Tabii bütün bu zorlukların mükafaatı da var. Bir kere köylerde farklı komüniteler yaşıyor. Shintuya'da kaldığım yerdekiler bir jenerasyon öncesinde ormanda yaşarlarmış. Bir sonraki köy Itahuania kolonyel Peru'luların yaşadığı bir yerleşim. Genellikle kalınan yerler basit Hospedaje veya evler. Shintuya'da futbol sahasının arkasında Nehemias'ın inşa ettiği yerli tarzındaki büyük klübe ormanın içinde ve oldukça rahat. Kullanışlı bir mutfağı ve dinlenme bölümü bile var. Ayrıca sizi 2-3 günlük jungle yürüyüşüne de götürebilir. Benim bu konudaki planım 3 gün yağan yağmur sebebiyle bozulmuştu. Rio Madre de Dios yoluyla Boca Manu'ya devam etmek istediğinizde Nuevo Eden'e kadar bulacağınız kamyonet benzeri bir vasıtayla gidebilir oradan 30 Soles'e motorla varabilirsiniz. Nuevo Eden'e vasıta bulamaz ya da Itahuania'dan gitmek isterseniz biraz daha fazla ödemeniz gerekir. Bu bölgede tekne sahipleri genellikle turistlere fiyat çekiyorlar. Ya iyi pazarlık etmeniz ya da acele etmeyip başka yollar bakmanız gerekiyor. Kısacası bölgede seyahat etmek için vakit gerekiyor. Bu arada dönüş tarihinize göre herhangi bir uçak veya başka bağlantı yapmanızı tavsiye etmem.Boca Manu'nun kuzeyi Rezerve bölgesi ve girmek bile birkaç yüz dolar. Ancak güneye Manu Wildlife Center'e doğru tekne ayarlayıp gidebilir hatta oradaki Lodge'larda kalabilirsiniz. Bölgedeki Lodge'ların fiyatları 85-150 $/ tam pansiyon değişiyor. Genellikle turlar buralarda kalıyor ama telefon edip (köylerde sadece bir adet normal telefon var) kalabilirsiniz.

Bölgeye gitmenin diğer mükafatı yüksek irtifadaki (3700-3200 mt) bitki örtüsünün bir vadiye girdiğinizde (2800 mt'ye inince) birdenbire tropik hale dönüşmesi ve tam bir jungle olması. Bahsettiğim vadide bir saat kadar çok etkileyici manzaralarda yol alıyorsunuz.Köylerde anlaşacağınız tekne sahipleri( genellikle 100$ istiyorlar. 50-60 $'a anlaşabilirsiniz) nehir boyunca sizi gezdirebilir, termal banyo, hayvanların uğradıkları göletlere götürebilirler. Bunun için sabah 05.30- 06.00 saatlerini tercih ederseniz hayvanları görme şansınız daha fazla olacaktır. Sonra sıcak oluyor ve gölgeye çekiliyorlar.

Bölgeye gitme sebebiniz ne olursa olsun Peru'nun farklı bir yüzüyle karşılaşacak ve yeşile doyacaksınız. Anlatacağınız hikayeler de cabası olacak.

TOP