Machu Picchu | Peru

Peru, Machu Picchu ile o kadar bütünleşmiş ki sanırsınız tüm ülkeyi ziyaret edenler oraya gidiyor. Etkileyici bir planlama, büyüleyici dağlar arasında, yüzde 50-60 restorasyon görmüş, Inca'ların atalarından öğrendikleri kusursuz taş işçiliğiyle kurulmuş, 6 hektar tarım alanı bulunan gerçek bir üretim ve ticaret merkezi.

Cusco'dan tur almıyorsanız Aguas Caliente'ye (dağın eteğindeki Machu Picchu köyü) gitmenin kolay ama pahalı yolu Cusco'dan trene binmek. Tek yön 140-170 $ civarındaki parayı ödemek istemiyorsanız Aguas Caliente'ye iki saat yürüme mesafesindeki "hidroelectrico'ya" gitmelisiniz. Cusco'dan minibüsle gidebilir, oradan demiryolunun yanından yürüyebilirsiniz. Benim gibi Sacred Valley ya da başka yerden gidiyorsanız önce Ollantaytambo'ya gitmeli oradan Hidroelectrico'ya ulaşmanın yolunu bulmalısınız.

Aguas Caliente derin vadide yamaca kurulmuş, turizm ile gelişmiş bir durak. Sabah otobüsle (12$ tek yön) çıkabileceğiniz gibi Inca Yolu'ndan (merdivenler) birbuçuk saatte de çıkabilirsiniz. 50$ giriş ücretinden sonra 3 saat civarında süren gezinize başlıyorsunuz. Benim gibi Cerro Machu Picchu (adını aldığı dağin zirvesi) ya da Intubuktu'ya da yürürseniz 2-3 saat daha ilave etmelisiniz.

İspanyol'ların burayı buldukları hiç bir yerde yazmıyor. 1860 larda bulan Alman maceracılar birkaç parça beraberlerinde götürseler de Amerikalı Hiram Bingham kayıp şehri ararken (Vilcabamba'da) burayı buluyor ve Peru yönetiminin izniyle epey parçayı ABD' ye götürüyor. 1934 'de arkeolog Luis Valcarcel'in uğraşlarıyla bazıları geri getiriliyor. Şehre giden 6-7 farklı yol olduğu düşünülürse aslında bir ticaret merkezi olması kuvvetli ihtimal. Yeni teori royal bir tedavi ve taşra malikanesi olarak kullanıldığı yönünde.
Nasıl olursa olsun refah içinde, sosyal ve zanaatkar, üretime yönelik bir hayatın burada sürdüğü kesin görünüyor.

TOP