La Paz | Bolivya

Sucre her ne kadar kitaplarda Bolivya’nın başkenti olarak gözükse de tüm yönetim, kongre La Paz’da. Iki dik yamaca kurulmuş. Tepelerin üstleri gecekondu dolu. Bir de El Alto var. Daha yüksekte, eski ve çok kaotik bir yer. Şehirliler konuşurken yukarısı ve aşağısı diye ayırıyorlar. Sagamaga sokağı çevresinde Sultanahmet’e benzeyen turistik ufak bir bölgesi var. Dükkanlar, seyahat acentaları, barlar, hosteller burada. Ben biraz daha aşağıda 3600 Hostel’de (La Paz 3600 mt’de) kalıyorum. Biraz pahalı (14$) ama bakımlı ve rahat yatakları var. Plaza Murillo’da kongre sarayı ve katedral dışındaki bütün binalar döküntü halde, Biraz da böyle yönetiliyor Bolivya…

La Paz’in yerli çoğunluğu Aymara’lar. Titicaca bölgesinden gelmişler. Güneydeki Sucre, Cochabamba gibi şehirlerde çoğunluk yerliler Quechua’lar, yani eski Inka’lar. Bunun yaşamda fark yarattığını söylüyor konuştuğum entellektüel La Paz’lılar. Doğru olmalı çünkü Sucre ve Cochabamba iyi bakılmış, güzel şehirlerdi.

3600 hostelde kalıyorum. Eski bir Çekoslavak evi. torun işletiyor. Diğerlerine göre biraz pahalı ( 14$) ama temiz ve iyi idare ediliyor. Merkez "mercado" hem renkli, hem de karın doyurmak için ucuz ve iyi. Şunu belirtmeliyim, sokakta yemeğe alışık olmayan için mercado'lar doğru yer olmayabilir. Etrafta birçok ufak lokanta da var. San Fransisco klisesi ve bulunduğu meydan, Nacional Art ve Contemporary Art müzeleri vakit ayırılabilecek yerler.

TOP