Kuzey Sudan

Karima
Abri, Kuzey SUdan
PREV
NEXT

İzlenimler

Orta doğu ve Afrika coğrafyasının, kültürünün birleştiği Kuzey Sudan henüz vahşi turizmin ulaşmadığı, kısıtlı imkanlara rağmen iyi bir gezi destinasyonu. Ulusal dilin arapça olmasına rağmen yüzden fazla dilin konuşulduğu, büyük müslüman nüfusa rağmen %25 gibi animist grupların yaşadığı, fakirliğe rağmen paylaşmanın sürdüğü bir toplumdan bahsediyoruz. Kuzeydoğudaki nemli ortamın dışında ülkede çöl koşulları hakim. Kuzeydeki bir kısım Nubiya bölgeleri dışında hayat ve tarım tamamen nehirlerin kenarında. Kuzeyden güneydoğuya yaptığımız yolculuğun notları size biraz daha bilgi verecektir.

Aswan’dan bineceğiniz bir otobüs sizi Sudan’ın en kuzey şehri Wadi Halfa’ya götürür. Otobüsünüz Nassar gölünü de ferry ile geçeceğinden dört tarafı yüzlerce km çöl kumu kaplı bu coğrafyada suyun üzerinde olmanın da keyfini çıkaracaksınız. Aswan’da rastlayıp çöl boyu köylerini gördüğünüz Nubiya halkıyla yakınlaşmak istiyorsanız Wadi Halfa’dan bineceğiniz bir minibüsle Abri kasabasına varabilirsiniz. Minibüs sizi Abri kavşağında bırakacak. Biz ve birçok gezgin Magzoub’un Nil kenarındaki hoş yerinde kalıyor. Biraz pahalı. Alternatif neredeyse yok gibi. Varmadan bindiğiniz taksiyle alternatif bakın ya da pazarlığa hazır olun. Abri etraftaki Nubyan köylerine göre gelişmiş. Esnaf, zanaatkar, tüccar, kahveler, restaurant hepsi var. Burada bir konuya değinmek gerekiyor. Kuzey Sudan yılda 10-15,000 turist alıyor. Evet rakam doğru! Karayolları iyi, çok sayıda minibüs hemen her yöne ucuz gidiyor, Ancak iş konaklamaya gelince bulacağınız yerlerin turizm için yeterli olmadığını göz önüne alın. Yani oteller oranın insanının rahat edeceği konforda. Yine de bazı yerlerde bizi şaşırtan konaklama ve restaurantlar ile karşılaştık.

Abri’de kalıp etraftaki Nubiya köylerini ziyaret edebilirsiniz. Köyün sokaklarında dolaşın ve açık kapılardan içeri bakın. Sizi içeri çağıran olacaktır. 

Mısır’da olduğu gibi K. Sudan’da da Nil bounca ilerleyeceksiniz. Tarım, yerleşimler kısacası hayat burada yerleşik. Dongola’ya varmadan Soleb’e uğrayıp bu bölgedeki en iyi durumdaki tapınağı ziyaret edebilirsiniz. Kalabalık bir ticaret şehri olan Dongola’da tek yapacağınız 50 km ötedeki Kerma’ya gitmek.. Sudan’da maalesef bazı antik yerlerin ziyaret fiyatları fahiş fiyatlı. Kush krallığının bu önemli tapınağını da 15-20$ ücretle gezebilirsiniz. Müzesi de muhtemelen kapalı olabilir.

Karima, ilk Sudan piramitlerini ve Jebel Barkal tepesinden güneşin çölde batışını izleyebileceğiniz ve akşam meydanda sokak yemeklerinin tadına bakabileceğiniz bir şehir. Bir sonraki durağımız Shendi’ye Atbara üzerinden vasıta değiştirerek gidiyoruz. Sınırı geçtiğimizden beri yolculuk yaptığımız karayolunun  sol tarafı çöl, sağ tarafı bazen yakın bazen uzak yemyeşil nehir şeridi. Yüzlerce kilometre. Shendi’de kısıtlı konaklama olsa da muhteşem Meroe, Naqa ve Musa Walat’a en kolay ve ucuz ulaşma merkezi. Alternatifi, Hartum’da konaklayıp üç saat yolculukla gelmek. Meroe’ye kuzeye giden herhangi bir otobüsle ulaşabilirken diğer ikisi için özel araba kiralamanız gerekecek. Mısır’da olağanüstü piramitler görmüş olmanıza rağmen Meroe’de belki de tek başınıza, yüzünüze vuran tatlı güney çöl rüzgarıyla  2,500 yıllık olağanüstü şehirde dolaşabilirsiniz. Phareotic atalarıyla aynı tanrıları, kültürü paylaşsalar da yetinmeyip kendi alfabelerini yaratıp, Meroe’de zengin bir krallık kurmuşlar. Hatta Antik Mısır’a kral bile çıkarmışlar. 

Nil nehri Hartum’da “Mavi” ve “Beyaz” olarak ikiye ayrılıyor ve şehri üçe ayırıyor. Bahri en geniş ve kalabalık, Omdurman eski yerleşim, Hartum iş dünyası ve yeni yerleşim bölgeleri. Omdurman’daki pazar birkaç sokağa yayılmış ve oldukça hareketli. Hartum’da ise her seviyede hotel, modern kafe ve restaurantlar var. Etnografya müzesi karanlık ama zengin bir adres. 

Sudan’da gidebileceğiniz dağlık tek bölge Eritre sınırına yakın Kassala. Hakkında duyduklarım hep övgüler oldu. Etyopya'ya gidecekseniz Matema sınırına varmanız gerekiyor. Minibüsle Gedaref'e sonra Gallabat'a varmanız lazım. Bir günde yapılabilir ancak sınırda sonra da Gondar'a beş saat yolunuz var. Bölecekseniz en uygun yer Gedarif.

TOP