Intiraymi | Peru

Intiraymi Inca inancındaki en önemli kutlamalardan biridir. Günün en kısa olduğu zaman 24 Haziran'da (ekvatorun güneyindeki ulkelerde bu gündür) ve Inca yeni yılı olarak kutlanıyor. Kutlamalar Cusco'nun ana meydanında ve şehrin tepesindeki Saksaywaman antik şehrinde oluyor. Araştırmalara gore Inca kralı Pachucuti tarafindan icat edilmiştir bu festival. Aslında 10 gün boyunca kutlanıyor. Danslar, renkli kostümler ve bölgelerin dinsel törenlerde kullandığı üniformalarla katıldıkları bir şölen... Bir şekilde hristiryan inançlarıyla da bütünleştirilmiş ki ben önceki günlerdeki kutlamalarda bolca Isa ve havarilerinin taşindığı resmi geçitler gördüm. Aynı tarihlerde (21 haziran) John Baptist törenleri de yapılıyor hristiyan aleminde. Ancak 24 haziran tamamıyla güneş/ Inti için kutlanıyor.

Ilk kutlamalar 1410 civarında yapılmış.İspanyol istilacılar yasaklamadan önce de en son 1535 yılında yapılmış.

Benim izlediğim tören Plaza de Armes meydanında 1 saat kadar sürdü. Önceki yıllarda bunun birkaç saat sürdüğünü söylediler. Kortej buranın ardından önemli antik yerleşimlerden olan Saksaywaman'a çıkıyor ve danslar, kurban vermelerle ( artık Lama oluyor!) devam ediyor. Neredeyse Cusco'nun tamamı ve çevreden gelenler bu tepeye tırmanıyorlar.

Gerek Pre-Inca (Inca öncesi) gerekse Inca döneminde güneş çok önemli bir inanç kaynağı. Bunun önemli bir sebebi tarım toplumu olmaları. Aslında gökbilimini incelemeleri ve bu konuda oldukca ileri olmalarının sebebi de bununla ilgili. Kuru mevsim sayılan mayıs-ekim(belki o zaman daha uzundu) aylarının nasıl geçeceğini bu şekilde öngörüyorlarmış. Intiraymi törenlerinin, kurban vermelerin yine bu dönemde bol yağış, iyi ürün için yapıldığını düşünen arkeologlar da var.
Ne sebeple olursa olsun, böylesine renkli, inançlı bir töreni izlemek dahi heyecan verici.

TOP