Illumani Dağı ve Sorata

Illumani Dağı ve Sorata

Sorata yüksekte kurulmuş güzel bir köy. Meydana bakan, zamanında Almanlar’ın  yaptığı çok güzel ama bakılmamış bir malikanenin üst katında oda tutuyorum. Kullanılmayan bir odada seyahatte ilk kullandıkları Alman gümrüğünde mühurlenmiş Buenos Aires damgalı bir sandık bile görüyorum. Yattiğım pirinç yatak da alman üretimi. 1930’lara kadar Alman ve Çekoslavaklar Bolivya’da, özellikle La Paz’da epey ev yapıp üretim yapmışlar. Tabii 1945 sonrası gelenler de olmuştur ! Ölümlerinden sonra Bolivya’lılar hiç bakamamışlar.

Üç günlük yiyecek alışverişi yapıyorum. Çantamı hazırladığımda çok ağır geliyor. Ama bırakabileceğim birşey yok! Ertesi sabah 07.30 gibi ayrılıyorum köyden. Köylüler meydana çtesi pazarı kuruyorlar. Köyden çıkana kadar epey merdiven çıkılıyor. Güneye doğru giden bir yolda ilerledim ve Illampu zirvesi karşıma çıktı. Kuzeye yöneldim ve zirvenin etrafında dönerek, vadilerden geçerek 3600 mtde nefis bir çayıra vardım. Çayir dediğim sırtını zirveye vermiş önündeki derin vadide köyler gözüken geniş bir tepe. Buraya gelene kadar yolda karşılaştığım iki köylüden biri rehber olduğunu söyleyip neden yalnız gezdiğimi sordu. Bir ikisi de güzel kestirmeler söylediler. Çayırda koyunlar var. Bir de al yanaklı bir çoban kız görüp selam veriyorum. Dönüp çayırda kamp kurmaya karar veriyorum.

Chillata gölüne yarın sabah çıkmayı deneyeceğim. Çoban kıza üçüncü kere yönelip içecek su olup olmadığını soruyorum. Yine eliyle çadır kurmayı düşündüğüm yerin yakınını gösteriyor. Bu çok iyi bir haber!  Etkileyici bir yer. Sırtım Illampu, önüm derin Sorata vadisi. akşamüzeri vadiye bulutlar çökünce vadi  fyord görünümüne bürünüyor.

TOP