Güney Omo Vadisi

Güneye Omo vadisi ve Mago ulusal parkına doğru yolculuğumuz sürüyor. Omo ülkeye gelen turistlerin hemen hepsinin gelmeyi planladığı, ülkenin her tanıtım filminde poz veren bir bölge. Ama bundan ötesi de kesinlikle mevcut. Tabir uygun mu bilmiyorum ama burası bir “ Yaşayan Müze”. Sadece 2.dünya savaşından sonra farkına varılan bu kabileler hiç değiştirmedikleri lisanları, kültürleri, gelenekleri ile 21.yy Afrika’sında başka yerde göremeyeceğiniz yaşam sürüyorlar. Etiyopya yazımda değineceğim bazı ucuz yolları olsa da bu bölgeyi dolaşmanın en etkili yolu, iyi bir rehber. Rehberiniz iyiyse diğer tüm detayları ona bırakabilirsiniz. Tabii bu işin hiç ucuz olmayan bedeli var.

Konso’lar tepelerde, yüksek taş duvarların arkasındaki köylerinden yaşayan çiftçi kabileler. Hamer’ler kadınlarının deri, takılarla çok alımlı kıyafet ve boyalı, tereyağlı saçlarının yanında erkekleri Mısır’da da görülen ahşap baş destekleri yontup kullanıyorlar. Yaşı gelmiş delikanlılar da dizilen boğaların üzerinden atlayarak kendilerini ispat ediyorlar. Arbore’ler de yükselerde yaşamış, kadınlarının güzelliklerini yaşam boyu boyunlarından çıkarmadıkları renkli boncuklarıyla sergiledikleri hayvancılıkla uğraşan bir kabile. En kalabalık kabile olup, Mago parkının içinde ve etrafında yaşayan Mursiler turistleri en sık gören topluluk. Doğal olarak bahşişe ve neyiniz varsa istemeye alışmışlar. Ancak rehberiniz sizi uzak mesafedeki köylerden birine götürürse işler değişiyor. Kadınlar evlilik anlaşması yapıldıktan sonra kulak ve dudaklarını delip genişletiyorlar. Ardından kilden yapılmış tekerlekleri içine yerleştirip yaşamlarını böyle sürdürüyorlar. Bence dekorasyon konusunda oldukça iyiler. Bunu kıyafet ve vücut boyalarından anlayabiliyorsunuz. Haklarında yapılmış epeyce belgesel, foto albümü var.

Konuştukları birbirinden farklı, yazılı olmayan diller, modern hayata bu kadar yakın olup hiç değiştirmedikleri günlük yaşam biçimleri, neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılıyor olmaları kendinize başka bir zaman diliminde  olup olmadığınızı sorduruyor. Muhakkak ki gösterişe dayalı işler dönüyor. Ama biraz gözlem ve bilgiyle öyle olmayanları ayırd edip izleyebilirsiniz.

TOP