Delhi

DELHI Hakkında

Chandni Chowk Daracık, çok kalabalık sokaklarıyla, aklınıza gelebilecek  her türde dükkanın bulunduğu mahalle. Ahşap ve betonun kullanıldığı, çoğu tarihten fırlamış duran binalar. Cycle rickshaw (bisiklet tuktuk) ile gezmenizi tavsiye ederim.
Nai Sarak Sahafların göze çarptığı , ancak genellikle okul kitaplarının satıldığı birkaç sokaktan oluşuyor. Ingilizce edebiyat ve şiir kitabı bulabilirsiniz.
Laxminaryan Tapınağı Hindistan'da göreceğiniz en bakımlı, buyuk tapınaklardan biri. Shiva tapınağı. Duvarlardaki taşlara ingilizce ve hintce yazılar yazılmış. Tanrı, sevgi, iyilik, saflık, ofke ve ihtirasla ilgili yazılar var. Olağanüstü barışçı ve sevgi dolu yazılmış. Duvarlarda gamalı haç gorunce şaşiracaksınız. Bunu tüm hindistanda göreceksiniz. Aslında ters duruyor ve hindu rahiplerini temsil ediyor.
National Gallery of Modern Art Victorian tarzında guzel bir bina kompleksi. Bahçesi geniş ve sanatçıların çalışmalarıyla dolu. Dort katlı binanın en ust katı yaşayan sanatçilara ayrılmıs. Aşaği katlara doğru eski zamana doğru gidiliyor. Birinci katda da 17- 18.inci yüzyıl eserlerine varılıyor. Oldukça renkli, resimden heykele görülmeye değer eserlerle dolu. Asma ve bodrum kat da sergiler oluyor. Ben şansıma Amrita Sher Gil 'in resim sergisini gezdim. Paris'de eğitim görmüş, hindistana dondukten sonra portre çalışmış, ulkenin renk ve çeşitliliğini işlerine yansıttığıni düşündüğüm, güzel bir kadın ressam.
Jama Mescid Hindistan'ın en büyük camisi. Moğol imparatoru Shah Jhan yapmış. Kırmızı kumtaşından olan mimarisi etkileyici ama iç dekorasyonu daha da etkileyici. Agra'daki kardeşine oldukça benziyor. Minaresinden Delhi manzarası güzel görünüyor.
Qutib Minar  Camisi, külliyesi, yaşam alanlarıyla bir komplex gibi duran minare 13.yuzyılda müslümanlar tarafından inşa edilmiş. Selçuklu tarzı da görülen 72 mtlik dünyanın en yüksek minaresinin alt bölumleri kırmızı kumtaşı, gittikçe daralan üst katları mermerdendir.

Dilli Haat  Organik ve yöresel gıdaların, uygun fıyatlı alabileceğiniz tipik giysi ve aksesuarların satıldığı festival benzeri bir pazar yeri. Oldukça renkli, gençlerin geldiği bir yer. Karnınızı doyurabileceğiniz lezzetli sokak restoranları var.
Connaught Place  Modern Delhi'nin en tanınan mimari yapıtlarindan. İç içe geçmiş üç dairesel yapı kompleksi. ALtında metro durağı var. Ayrıca yer alti geçidindeki Palika pazarı  çok populer. Hint markalı giysi ve sarf malzemelerini burada bulabilirsiniz. Erkekler için kaliteli ve zarif kurpa ( entari) ariyorsanız, burası yeri. Tabii Starbucks ve Mac Donald's in da.
Akshardham Temple
  Şehrin doğu tarafında bir tepede yukselen çok etkileyici bir kompleks yapı. Tapınak binasının yanında, 10,000 yıllık tarihin anlatıldığı tur, buyuk ekranı olan bir tiyatro, müzikal bir havuz ve guzel bir bahçesi mevcut. Buraya yarım gün ayırmalı ve mümkünse hafta içi gitmelisiniz.


Hemen her kavşağın çok sıkıştiğı caddelerde en hızlı ulaşım metro ve tuk tuk. Metro birçok yere yakın gidiyor . Tuk tuk çok pratik ama pazarlık etmek gerekiyor. Anlaşamazsanız sizi daha makul fiyata götürecek bir tane mutlaka vardır.  Chandni Chowk gibi daracık sokaklı yerlerde Cycleshaw (bisiklet tuk tuk) eğlenceli ve işlevsel oluyor. En ucuz ulaşım otobusler ve aslında  hemen her yere de var. Detaylı haritasi da bulunuyor. Kırmızı renkliler air-condition’lu yeşiller normal.  Vakti olana inip binenleriyle, duraklarıyla, hatta biraz kaybolursaniz macerasiyla en eğlencelisi.

Paharganj bolgesi uygun ve temiz otellerin bulunduğu bolge. Genellikle “sırt çantalıların bölgesi” olarak tanınırsa da hayatin pratik işlediği bolgedir. Ben, Hotel Royal Star  ve Zostel ( Hostel) de kaldım. Ikisinden de memnun kaldım. Zostelde ozel oda da bulunuyor ve çok hareketli.

Hotel Royal star (3 * ) 2500- 2800 INR, Zostelde yatak 500-600, oda 1500 INR fiyatlarında.

Tuk Tuk en yakın yere 60-70, en uzak yere 150-170 INR olmalıdır. bisiklet tuk tuk için 20-50 INR verebilirsiniz birkaç km için. Otobüs 7-14 (klimalı olanlar pahalı) INR, Taksi’lerde taksimetre olmasına rağmen binerken sormak lazım. İşlemiyorsa problem değil fiyatı başta konuşabilirsiniz. Sehir içinde 200-450 INR arasında gidersiniz. EN iyisi otelde, restaurantda konuştuğunuz kişilere bineceğiniz vasıtanın ne kadar tutacağını sormak. Zaten bir sure sonra fiyat dengesini kuracaksanız.

EN uygun yemeği Thali restaurantlarında yiyebilirsiniz. 70-150 INR, sokak restaurantlarında yemeniz temizlik açısindan zor olacaktır, ancak eski kentde bazıları popüler ve lezzetli. Lokal görünen tüm yerlerde yemek yenebilir. Baharatlı ( hem de pek çok) yemeye hazır olun.

Connaught Place’de bulunan starbucks’da kahve içerseniz 180 INR gibi ( makul bir yerde öğle yemeği fiyatı ) para vermeye hazır olun. Coffe coffe zincirinin kahveleri bence gayet iyi ve makul.

Compellingly re-engineer top-line process improvements rather than fully researched platforms. Completely generate front-end expertise rather than multimedia based results. Compellingly transition effective ROI before distinctive deliverables. Competently optimize focused e-services with sustainable collaboration and idea-sharing. Proactively plagiarize functional convergence whereas state of the art ideas.

TOP