Cochabamba | Bolivya

Cochabamba kaotik ve nemli Santa Cruz'dan sonra yüksek havası, daha dışa dönük gözüken sakinleriyle rahatlatıcı bir şehir. Otobüs terminali merkeze yürüyüş mesafesinde. Şehre indiğim ilk akşam dikkatimi çeken Plaza de 14th Septembre ve üç tiyatronun önündeki kuyruklardı.

Meydandaki etkileyici büyüklükteki catedral, onlarca ayakkabı boyacısının hepsinin dolu oluşu, meydanın üç köşesinde uygun fiyata iyi kahve satan kafeler yüksek platolarda geçirilen zamandan sonra rahatlatıcı oluyor. Hem eski tiyatro binasını görmek hem de bir dans okulunun yıl sonu gösterini izlemek için bilet alıyorum. İki saat süren gösteride 8 yaşından, mezun olmuş dansçılara kadar 100 civarında dansçının yirmiye yakın dans gösterisi oldukça başarılıydı.

Berkeoloji müzesinde Bolivya'da görmediğim mumya örnekleri var. M.Ö. 10,000 yılına kadar gidiyor. Açıklamalar yeterli olmadığı için nereden geldiğini anlayamıyorum.

Ertesi gün günübirlik "Inca Yolu" yürüşü için Sipe Sipe'ye gidiyorum. Aktarmalı, sıkıcı bir gidiş. Köy sanki bir meydandan oluşuyor. Üç km dışındaki Inka Yolunu bulmak kolay değil. Ama yol şaşırtıcı şekilde muhafaza olmuş. 7km'lik çıkışla haçın olduğu yüksek tepeye varılıyor. Aslında tepede Inka kalıntıları da olmalı ama ben bir şey göremedim. Yolda karşılaştığım bir quechua kadını ise beni görünce yoldan ayrılıp görmezliğe geliyor...

TOP