Neye ihtiyacım olacak

Neye ihtiyacım Olacak sorusu eğer son anda aklınıza gelmediyse planlama yapabilecek zamana ve heyecana sahipsiniz demektir. Seyahatinizi planlarken yanınıza alacaklarinizi kalacağiniz süreye ve bulunacağiniz ortamlara göre düşünmelisiniz. Turla ve kısa süreliğine yolculuk yaptığınızda valizinizi büyük seçmemeniz yeterlidir. Gerisini hizmet sağlayanlar halledecektir.
Serbest yolculuklarda işler değişir. Süre ve ortam planlaması gerekir. Iki aydan oniki aya kadar seyahat ettiğinizde en önemli seçimler ayakkabı, çanta, hafif malzemeler, akıllı telefon olarak gözüküyor.
Vibran tabanlı bir yürüyüş ayakkabısı(ilave ortopedik tavan ile) en iyi seçimdir. Çantalar çok çeşitlidir. Belinizde en ufak bir probleminiz varsa tekerlekli ve sırta takilan markalardan almanızı oneririm. Deuter biraz pahalı olmasına rağmen hala iyi seçimdir. Seyahatlerimde her defasında benden daha ufak (40 lt gibi) çantalarla dolaşan insanlara gıpta ile bakmışımdır. Alacağiniz çantanin hafif olması(birkac yüz gr bile onemlidir), yağmurda örtülecek uzantısı, farklı boyutlarda cepleri, fermuarlarının çift yonde çalışması,ıslak malzemenizi kurutabileceğiniz bölümü olması, ozellikle belinize oturduğu yerin konforlu ve sıkı olması onemlidir. Alırken muhakkak içini bir miktar doldurup (7-8 kg) deneyiniz. Benim onerim 40 veya 50 lt sırt cantalarıdır. Bu çantalar uçaklarda kabine de alınabildiği için extra bagaj ucreti vermenize engel olur. Tekerlekli olanlar 1-2 kg daha ağırdır. Ayrıca taşıyacağınız ufak bir sirt cantasi kisa sureli yuruyuşlerde işinize yarar.
Akıllı telefon ( mümkün olan en geniş ekranlı) her zaman işe yarayacak. Artık hemen her yerde internet bağlantısı bulabiliyorsunuz. Telefonunuzun şifresinin “kırılmış” (unlocked) olması ( özellikle ABD menşelilerde) önemlidir. Aksi durumda sadece Roaming kullanarak kendi operatörünüzün tarifesiyle konuşursunuz ki bu çok pahalı olabilir. Bu iş birkaç dolar karşılığında gittiğiniz yerde de yapılabilir. Benim telefonumda en çok kullandığım apps. Maps.me , google çeviri, Skyscanner, Wikiloc, Hostelworld, Currency converter (kur değiştirici) olarak sayabilirim.
Ben 11″ Mac bilgisayarımı da taşıyorum cünkü yazi, fotoğraf çalışmalarim oluyor. Ama bu işlerle uğraşmayacak olanların ihtiyacı olmayacaktır. Fotoğraf makinesi seçiminiz size bağlıdır. Doğa ve portre fotoğrafçılığına meraklıysanız 300/400 mm bir lens kuşları, karşı yamaçtaki hayvanları rahatça fotoğraflamanıza yeter. Yükünüze göre ufak çapta, 16-80 mm arasında lensi olan WıFı Bağlantılı bir makine sizi rahatlatır. PC taşımayacaksanız harici disk taşımanızı oneririm. SD kartlara güven olmuyor !
Ufak bir pusula, fener, çakı ( uçağa dikkat edin), her zaman işinize yarar ve çok hafifleri bulunabiliyor. Giysi seçiminiz size kalmıştır. Ancak birçok giysiyi gittiğiniz yerde çok ucuza alabileceğinizi hatırlatırım. İç belinize takacağınız ince su gecirmez bel çantası pasaport, kredi kartı, bir miktar nakitinizi taşımak için idealdir.
Ben yolculuklarımda nakit sadece az miktarda taşıyorum. Koy, kasabaların dışında hemen her yerde ATM bulunuyor. Sadece yedek olabilecek ikinci ATM kartını taşımak doğru olabilir. Kredi Kartınızı internet üzerinden alacağınız bilet ve yapacağınız rezervasyonlarda kullanacaksınız ve kesinlikle ihtiyacınız olacak.

Uzun suren seyahatlerde bazi esyalarinizi kaybedeceginizi ya da unutacaginizi gozonune alirsak kaybettiginizde sizi uzmeyecek degerde esyalar kullanmanizi tavsiye ederim. Pasaportunuza, elektronik aletlerinize ve kartlariniza cok dikkat etmelisiniz. Yagmurluk ( ben ucuz nylon panco kullaniyorum. sirt cantasi, elinizdeki esyalar icinde kalabiliyor.), iclik, yuruyus icin kalin corap, 2 adet ufak asma kilit, mayo ya da bikininizi unutmamalisiniz.

TOP