Neden ve nasıl seyahat etmeliyim?

Neden ve nasıl seyahat etmeliyim?

/ / Seyahat Bilgileri

” Kapısının dısına çıkan insan yolculuğun en zor kısmını geride bırakmiştir.” demiş hollandalilar, şehir ici yolculuklarının bugünkü durumunu düşünemedikleri zamanlarda…
Meraklarimizi, hayallerimizi ertelemek icin bolca sebep sunuyor iş ve sosyal hayatimiz. Ancak insanin en ayırıcı ozelliklerinden merak, bazen “uzaklara”, “farklılıklara” hareketlenmemizi fısıldar. Yapmamız gereken bu fısıltıyı ciddiye alip dersimizi calişmak, “kapının onune  cıkıp zoru geride bırakmak”. Iyi de nasil ?..
Ister organize turla ister kendiniz yola cikin dondugunuzde hic bir zaman aynı kişi olmayacaksiniz. Yasayacağınız tum heyecanlar, beklenmedik durumlar, kaybolmalar, renkler, sesler sizi daha sabırlı, hoşgörülü kısacası daha iyi bir insan yapacaktır. Organize bir turla gezerken dahi bazılarımız uzaklaşmak, keşfetmek duygusuna kapılır. Zor değıl aslında…
Tur grubunda bir tanıdığınıza haber verip karşınıza gelen ilk uygun otobüs ya da tramwaya binin. Bozuk paralarınızı şöföre uzatırsanız yeterli miktarı kendisi alacaktır.Etrafınızı izlemeye koyulun. Beğendiğinız bir durakda, semt pazarında, ibadet yerinde ya da meydanda inebilirsiniz. Yapmanız gereken insanları takip etmek. Gıttiklerı kafeye gitmek, yediklerı yerde yemek ya da traş oldukları yerde sakalınızı kestirmek. Dilerseniz tekrar binebilirsiniz başka bir otobüse… Ya da otele dönmek için önce fiyatını soracağınız bir taksiye atlayabilirsiniz. Guvenin bana, anlatacak hikayeniz olacak.
Yalnız seyahat etmek bazı kişi için sıkıcı olabilir. Konuşup, eğlenebileceğiniz bir arkadasiniz varken neden yalniz gezesiniz ki?.. Peki arkadaşlarınız sizinle gelemezse ne yapacaksiniz: Erteleyecek misiniz ? Bakın bu konuda gezginler ne düşünüyorlar?
¨Yalnız seyahat etmek ınsanlarla tanışmak, sosyalleşmek için fırsatdır. Cünkü sizı yalnız goren lokal insanlar ya da diğer gezginlerin sizlerle dostluk kurması cok muhtemeldir. Ayrıca kararlarınızı gerektiğinde süratle kendiniz verirsiniz.¨ Bir de kendınızle başbaşa kalmanın dayanılmaz hafıfliğini düsünürseniz belki de gelecek sefere kimseyi beklemezsiniz ?

TOP