Edip Arulad

"Gençken uzaklara gitmek lazım." Bu deyişi gençken duyduğumu hatırlamıyorum ama bugünkü seyahat imkanlarıyla gençlerin ilgisini çekmesini umuyorum.
Öğrenciliğim ve gençliğimde her fırsat bulduğumda seyahate çıktım. Ülkenin batısına,  Avrupa'nın batısına imkanlar sınırlı da olsa her fırsatta gitmeye çalıştım. Ülkede turistik seyahatlerin kısıtlı olduğu donemde meyve toplama kamplarına, paramın kısıtlı olduğu zamanda geceleri tren seyahatleriyle,ya da o zamanki kocaman çadırı taşıyarak yolculuğa gittiğimi hatırlıyorum. Ama hep yakına... Olanaklarına, insanların yaşam biçimlerine fazlaca ilgi duyduğum batıya. Aradan geçen uzun yıllardan sonra iş ve sosyal hayatıma verdiğim ara ile doğuya gitmeye, üstelik köklerime dönerek sırt çantalı gitmeye karar verdim. Ve dünya seyahatimin sekiz ay sürecek ilk uzun ayağına başladığımda yarım yüzyılı devirmiştim.

Bu sitede maceralarımı yazmayacağım. Herkesin kendi hikayesini yaşayacağını düşünüyorum. Amacım seyahate istekli gençleri ve köklerine donebilecek olanları biraz olsun motive etmek. Hem sanal olarak benimle birlikte yolculuk yapmalarını sağlamak hem de pratik ve bölgesel bilgiler vererek hayatlarını kolaylaştırmak. Bu yazıyı yazdığım sıralarda yeni bir uzun yolculuğa hazırlanıyorum. Aslında hazırlanmak da denmez ya... 8 kg eşya, biraz kullanılacağım lisan ve bölge hakkında bilgi, çokça motivasyon. Fazlaya ihtiyacınız yok yani. Olursa yolda temin edebilirsiniz. Alışveriş merkezinden almaktan daha eğlenceli olacağını garanti ederim. Bazılarınız yüklü bütçeye ihtiyacım olduğunu düşünebilir. Bölgeye göre değişebilse de genellikle 20-30 USD/ gün makul rakamdır. Kaynaklar başlığında ve blog postlarında konuyla ilgili detaylar bulursunuz. Ancak asıl ihtiyacınız olan ZAMANdır. Uzun ya da kısa bulduğunuz her zamanda, gidebileceğiniz en uzak yerlere gitmek size başkalarının tanımayı hayal dahi edemeyeceği insanları, sakin ve esprili tavırınızla zorlukları atlatmayı, en önemlisi kendinizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Güvenin kendinize,  dünya sizi bekliyor...

TOP